Odlučili smo malo da sagledamo cjelokupno stanje u Hrvatskoj stoga prenosimo tekst koji je ove nedjelje izišao u Washington Postu, a koji ovdje prevodimo u cjelosti. Original teksta možete pogledati ovdje .
------------------------------------------------------------------
HRVATSKA U KAOSU
Hrvatski napori za pridruživanje Europskoj uniji su na skretanju za krivi kolosijek.
Nedavnim bombaškim napadom na automobil u glavnom gradu Hrvatske, Zagrebu, ubijen je poznati novinar Ivo Pukanić. Vlasti su rekle kako je atentat bio u "mafija stilu" pogođen posao za jedno od nekoliko pogubljenja istaknutih ličnosti.
Ubojstva, javna fizička premlaćivanja ostalih istaknutih istražnih novinara i poslovnih rukovoditelja su grubo uvrijedila hrvatsku javnost i potkopala vjerodostojnost premijera Ive Sanadera i njegovu vladu Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).
G. Pukanić je izgradio svoj ugled istražujući mutne likove u hrvatskom društvu između kriminalaca, političara i poslovnih ljudi. Njegovo ubojstvo je iskristaliziralo gađenje birača sa Zagrebačkim političkim ustanovama.
Dužnosnici Europske unije govore da nedavni rast organiziranog kriminala prijeti kašnjenjem, a možda čak i cupkanjem u mjestu, težnjama za članstvo Hrvatske. Kao odgovor, gospodin Sanader je obećao "nećemo dozvoliti da Hrvatska postane drugi Beirut." Njegova vlada pokušava vratiti zakon i red.
Ipak, gospodin Sanader nije zaista zainteresiran za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije na visokom nivou. Za proteklih pet godina, HDZ elita je pljačkala javnu imovinu i poduzeća u vlasništvu države. Većina viših vladinih ministara sjede u nadzornim odborima industrije u državnom vlasništvu i uključeni su u sumnjive privatizacijske dogovore ili skuplje građevinske projekte u kojima se rasipaju sa sredstvima poreznih obveznika.
Nekoliko hrvatskih medija izvješćuju da se gospodin Sanader obogatio u iznosu od nekoliko milijuna dolara. Šepuri se sa svojom dotjeranošću i skupom osobnom kolekcijom satova. Gospodin Sanader i njegovi stari drugovi (doslovni prijevod riječi cronies op.a.) sudjelovali su u masivnim krađama iscrpljujući na taj način ograničena financijska sredstva Hrvatske. Prema Jadranskom institutu (Adriatic Institute), najboljem hrvatskom neovisnom istraživačkom institutu, vladina korupcija hrvatske porezne obveznike košta preko 1 milijarde dolara godišnje. To je zapanjujući iznos za zemlju s bruto domaćim proizvodom od 23 milijarde dolara.
G. Sanader je uložio svoju političku karijeru na uvjeravanje Bruxellesa da je Hrvatska spremna postati 28.članica-država Europske unije do 2011. Da bi se postigao ovaj cilj, on je zastrašivao i silio protivnike, te konstantno lagao Washington i Bruxelles o njegovoj predanosti reformi.
Europljani su ga napokon ulovili. "Korupcija i dalje ostaje široko rasprostranjena", rečeno je u nedavnom izvješću o napretku EU-a. "Administrativne sposobnosti državnih tijela za borbu protiv korupcije i dalje ostaju nedostatna." Izvješće dodaje: "Nedostaje kulture za političku odgovornost. Daljnji napori su potrebni u borbi protiv korupcije na visokom nivou."
Ekonomska i pravosudna reforma su zakazale. Hrvatska ima najviše porezno opterećenje u regiji. To povećava nacionalni dug koji iznosi preko 80% BDP-a. Gospodarstvo je anemično (posebice ako je odvojeno od turizma). Neučinkovita poduzeća u državnom vlasništvu, osobito brodogradilišta i željezare, i dalje primaju masivnu potporu, što drugim riječima znači da država i dalje plaća neuspjeh. Pravosudni sustav je ispunjen sa političkom umiješanošću. Više od 1,4 milijuna slučaja vlasništva otišlo je u zastaru.
Prava reforma zahtijeva stvaranje neovisnog sudstva, zaštićena imovinska prava, brisanje poreza i smanjenje rasipanja javnih rashoda", riječi su predsjednice Jadranskog Instituta Nataše Srdoč. "Osnovni pravni i institucionalni okvir mora biti podignut tako da vladavina prava i vitalno tržišno gospodarstvo mogu cvjetati".
U indeksu ekonomskih sloboda 2008, matica iseljenika i Wall Street Journal Hrvatsku stavlja na 113 iz 157 zemalja, a postavlja ga na tužno 37 mjesto od 41 države u Europi.
G. Sanader se također besramno koristi hrvatskim medijima da ublaže njegove kritike. Na primjer, nakon što sam pisao prošle godine kritizirajući njegovu tužnu vladavinu, on je citiran u u medijima da je rekao kako sam ja jedan od "prijatelja" radikalnog desničarskog političara Ivice Pašalića u nadi da me obriše s četkom, povezujući me s neo-fašistima, nacionalističke vrste. Ta laž je tada ukomponirana u očigledni članak HINA-e, hrvatske glavne novinske agencije, u kojem se lažno tvrdi da sam imao veze s g. Pašalićem i bio "jedan od rijetkih američkih novinara" koji je podupirao Hrvatskog kasnijeg autokratskog predsjednika Franju Tuđmana.
Ova izvješća bi bila smiješna da stanje u Hrvatskoj nije tako zastrašujuće. U člancima tijekom godina sam u više navrata prozivao g. Pašalića za njegov ksenofobijski nacionalizam i masivnu korupciju. Da me ovo čini "prijateljem" g. Pašalića je moguće samo u djetinjastoj mašti g. Sanadera. Također, tijekom 1990-ih sam stalno pisao protiv Tuđmanovog režima, kritizirajući njegovu autoritarnost, ekonomsku povezanost i anti-semitizam.
Ono što sam učinio je podrška Hrvatskom otcijepljenju od Srbima dominirajuće Jugoslavije, a to je jedna od glavnih razlika za koju mislim da je ni profesionalni HDZ-ovac koji bi upao u HINA-u ne bi mogao shvatiti. Nakon komunističkog terora dugog desetljećima, Hrvati su zaslužili pravo na nacionalni suverenitet. Kao i Baltičke republike, Hrvatska neovisnost predstavljala je veliku pobjedu snaga za samoopredjeljenje. Litva, Latvija i Estonija su na dobrom putu za izgradnju modernih europskih država. Hrvatska, međutim, ostaje zaglibljena u kleptokraciji koja daleko izjeda njezinu demokraciju i prosperitet.
Mart Laar, bivši premijer Estonije, rekao je najbolje: "Prvi korak u borbi protiv korupcije je da sam nisi korumpiran." Budući je gospodin Sanader dio problema, njegova kampanja "borbe protiv kriminala", "protiv korupcije" osuđena je na propast, a Hrvati i dalje nastavljaju plaćati cijenu.
Jeffrey T. Kuhner
Kolumnist Washington Timesa
------------------------------------------------------------------
Možemo se zapitati kada nam je ovakvo stanje u samom vrhu države, kakvo li je samo u Kutini?
O tome ćemo više pisati u idućim naslovima.
srijeda, 12. studenoga 2008.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar